تبلیغات
گزیده مطالب مربوط به بهداشت و سلامتی گزیده مطالب مربوط به بهداشت و سلامتی__________________________
_________
شبی را تصور كنید كه فرزند خردسال‌تان در اتاق كوچك خودش، آرام و راحت خوابیده است، اما صدای پشه‌ای مزاحم، خواب راحت او را برهم می‌زند.

البته علاوه بر صدای آزاردهنده، نیش پشه و آلودگی‌هایی كه همراه دارد نیز دردسر بزرگ دیگری است كه پدر و مادر را نگران می‌كند. برای همین پدر و مادر به فكر می‌افتند تا برای آرامش فرزندشان به او كمك كنند؛ در این شرایط اولین راه‌حلی كه به ذهن آنها می‌رسد استفاده از اسپری‌ها یا قرص‌های حشره‌كش است غافل از این كه مواد موجود در این اسپری‌ها و قرص‌ها می‌تواند سلامت كودك را در معرض مشكلاتی جدی قرار دهد.

دكتر لیدا عطارد، فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی در گفت‌وگو با «جام‌جم» درباره استفاده از حشره‌كش‌ها هشدار می‌دهد: ماده موثره موجود در قرص‌ها و اسپری‌های حشره‌كش ، دارویی به نام پرمترین و تترامترین است كه روی دستگاه عصبی حشرات تاثیر می‌گذارد و باعث بروز اختلال در پرواز و تنفس آنها می‌شود‌ در نتیجه پس از استفاده از این مواد، حشره نمی‌تواند پرواز كند، اكسیژن به آن نمی‌رسد و از بین می‌رود.

می‌كشند، اما گاهی انسان‌ها را !ا
===================
دكتر عطارد با اشاره به این نكته كه این داروها بر سلامت انسان‌ها هم تاثیر می‌گذارند، توضیح می‌دهد: این داروها ممكن است توسط ریه‌های انسان‌ جذب شود و در نتیجه تاثیرات نامطلوبی روی دستگاه عصبی افراد داشته باشد. این داروها به خصوص روی اعصاب سمپاتیك و پاراسمپاتیك انسان‌ها تاثیر می‌گذارد و می‌تواند مشكلاتی جدی برای آنها ایجاد كند.البته چنانچه این داروها به مقدار زیاد وارد بدن شود، موجب بروز صدماتی جدی می‌شود و سلامت فرد را به‌خطر خواهد انداخت.

دكتر عطارد در این‌باره یادآور می‌شود: دوز بالای این دارو، سبب بروز سردرد، حالت تهوع، ضعف عضلانی، بزاق فراوان، تنگی‌نفس و تشنج می‌شود. البته باید دقت داشته باشید دوز بالای این مواد احتمال ابتلا به سرطان ریه و ‌كبد را نیز افزایش می‌دهد.

به گفته وی این داروها روی مخاط بینی هم تاثیر می‌گذارد و در نتیجه علائمی آلرژیك ایجاد خواهد كرد.

ساخت اتاق گاز با حشره‌كش‌ها ؟!ا
===================
البته با وجود تمام مشكلاتی كه ممكن است در اثر استفاده از این داروها ایجاد شود، باز هم گاهی وجود آنها ضروری است. در نتیجه باید با دقت و توجه بیشتر از آنها استفاده كنیم تا تاثیرات نامطلوب آنها به حداقل برسد.

دكتر عطارد با ذكر این نكته كه استفاده از این داروها در محیط‌های كوچك و فضاهای بسته مناسب نیست، خاطرنشان می‌كند: در محیط‌های بسته این مواد تجمع پیدا می‌كند و عوارض بیشتری ایجاد خواهد كرد درنتیجه توصیه می‌شود تنها در محیط‌هایی كه هوا به خوبی جریان دارد از این داروها استفاده شود.

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی به گروه‌های خاص اشاره می‌كند كه حشره‌كش‌ها برای آنها خطرناك‌تر است و می‌گوید: سالمندان، كودكان و افراد مبتلا به آسم و آلرژی باید تا حد امكان از این مواد دوری كنند. البته چنانچه در مكانی از این داروها استفاده شد نیز باید از تهویه مناسب هوای محیط مطمئن باشید.

وی همچنین توصیه می‌كند این مواد را حتماً دور از دسترس كودكان قرار دهید.

دكتر عطارد می‌افزاید: عوارض نادر دیگری هم برای داروهای حشره‌كش ذكر شده است. به عنوان مثال مواردی همچون داشتن عوارض مشابه هورمون‌ها و تاثیر گذاشتن روی دستگاه تناسلی، بروز نقایص خلقتی و مشكلات یادگیری بچه‌ها نیز در مورد داروهای حشره‌كش بیان شده كه هنوز صددرصد به اثبات نرسیده است.

وی به بیمارانی كه به آلرژی مبتلا هستند هشدار می‌دهد از قرار گرفتن در معرض این مواد خودداری كنند و در این‌باره می‌گوید: در صورتی كه بیماران مبتلا به آلرژی در معرض این داروها قرار گیرند دچار تنگی‌نفس و خس‌خس سینه می‌شوند و از سرفه‌های شدید آزار خواهند دید. البته در این شرایط احتمال بروز حملات آسم نیز گزارش شده است.

ورود ممنوع مخصوص حشرات
================
اگر می‌خواهید در روزهای گرم تابستان، پنجره‌ها را باز بگذارید، حتماً از توری‌های مخصوص پنجره استفاده كنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید. همچنین زمانی كه پشه یا مگسی وارد محیط زندگی شما می‌شود، سعی كنید او را از در یا پنجره بیرون بفرستید و تا جایی كه ممكن است به جای استفاده از حشره‌كش‌های شیمیایی از حشره‌كش‌های معمول پلاستیكی استفاده كنید.

در ضمن سعی كنید با رعایت بهداشت در محیط خانه، مشكلات ناشی از تجمع حشرات را به حداقل برسانید و از ورود آنها به محل زندگی خود پیشگیری كنید.

 

 

با یوگا لاغر شویم

+

كتاب آرامش ذهن و جسم سالم ،ذهن خلاق

ISBN: 978 600 5096  63 7

جدید ترین و پرطرفدار ترین روش لاغری در دنیا

این متد لاغری در  سال 2010 بیشترین

 مخاطب را به سمت خود جذب نموده است

تناسب اندام  تناسب جسم همراه با تناسب روح

با محبوبترین ورزش دنیا لاغر شوید

با یك تیر دو نشان هم  لاغر شوید هم آرامش پیدا كنید

قیمت : 8000 تومان

خرید پستی           خرید پستی

لاغری اصولی و اساسی با بهترین ورزش

هم اندام متناسب خواهید داشت هم آرامش

 

قیمت : 8000 تومان

خرید پستی           خرید پستی

هم ورزش ذهن هم ورزش جسم

 به گفته سوامی شیواناندا پدر یوگای علمی معاصر:

یوگا اتحاد و هماهنگی اندیشه، سخن، كردار و عمل

با یوگا لاغر شویم

+

كتاب آرامش ذهن و جسم سالم ،ذهن خلاق

 

قیمت : 8000 تومان

خرید پستی           خرید پستی

بهترین روش لاغری

مجموعه جامع تمرینات یوگا و سلامت یك مجموعه بسیار عالی برای آموزش

 و انجام درست تمرینات یوگا میباشد كه برای سلامتی و تندرستی بسیار مفید است

 

قیمت : 8000 تومان

خرید پستی           خرید پستی

این پكیج كامل روشهای مختلف این ورزش را كه

 برای تقویت اعضای مختلف بدن و هماهنگ كردن ذهن با بدن

 بصورت تمریناتی بسیار ساده آموزش میدهد هدف یوگا هماهنگ كردن

 سیستم های مختلف بدن است تا در پرتو آن شادابی و تندرستی كلی بدست آید.

قیمت : 8000 تومان

خرید پستی           خرید پستی

جدید ترین و پرطرفدار ترین روش لاغری در دنیا

این متد لاغری در  سال 2010 بیشترین

 مخاطب را به سمت خود جذب نموده است

تناسب اندام  تناسب جسم همراه با تناسب روح

با محبوبترین ورزش دنیا لاغر شوید

با یك تیر دو نشان هم  لاغر شوید هم آرامش پیدا كنید

                  

 نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مهر 1390 توسط Best Iran | نظرات ()